Temmuz ayında Cell Reports dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip solucanları beş kat daha uzun süre yaşatmanın bir yolunu buldu . Solucanlardaki bu yaş, bir insanın 400 yıl yaşamasına eşdeğer kabul ediliyor. Bilim insanları bu çalışmanın insan ömrünü 5 kat uzatma  yolunda önemli bir adım olabileceğini düşünüyorlar.

Hücrelerdeki moleküller, çeşitli hücresel fonksiyonları yerine getirmek için sinyal yolları oluştururlar. Bir molekül bir şey yapmak için bir sinyal alabilir – örneğin hücreyi bölmek – ve daha sonra bu sinyali bir sonraki moleküle iletir, bu da onu bir sonrakine iletir ve bu böyle devam eder.

Geçmişte yapılan araştırmalarda, C. Elegans cinsi solucanların iki sinyal yolunun olduğunu (insülin sinyal yolu ile rapamisin sinyal yolu) ve bu sinyal yollarıyla yaşlanma arasında bir bağlantı olduğu bulunmuştu. Bilim insanları sadece ilk sinyal yolunu değiştirmenin bir solucanın ömrünü iki katına çıkardığını, sadece ikinci sinyal yolunu değiştirmenin de solucanın ömrünü yüzde 30 oranında arttırdığını tespit ettiler.

c. elegans

Mantıksal olarak, her iki sinyal yolunu da birlikte değiştirmenin solucanların ömrünü yüzde 130 artırması gerekiyor. Ancak çalışmada her iki sinyal yolu da değiştirildiğinde solucanların ömürlerinin yüzde 500 oranında arttığı görüldü. Bir başka deyişle “bir artı bir ikiye değil, beşe eşit oluyor”.

Çalışmanın yapıldığı MDI Biyoloji Laboratuvarı’ndan Jarod Rollins’ın yakın zamanda yayınlanan bir basın açıklamasında: “Elbette, C. Elegans solucanları genetik olarak insanlarla aynı değiller. Ama insanların sahip olduğu genlerin çoğuna sahipler, bu da yaşlanma araştırmalarında kullanılmalarının nedenlerinden biri. Ve şimdi solucanların ömrünü önemli ölçüde uzatmanın bir yolunu bulduğumuza göre, bu bilgiyi insanlara uygulama yollarını araştırabiliriz.” dedi.

MDI Biyoloji Laboratuvarı Başkanı Hermann Haller ise basın açıklamasında: “C. Elegans solucanlarındaki yaşlanma sürecini yöneten hücresel yolların keşfine rağmen, bu yolların nasıl etkileşime girdiği henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil. Bu etkileşimlerin açıklanabilmesiyle bilim insanlarımız, hızla yaşlanan nüfusun yaşam süresini artırmak için çok ihtiyaç duyulan tedavilerin yolu açabilecekler.” dedi.

Referans: Jianfeng Lan, Jarod A. Rollins, Xiao Zang,  Pankaj Kapahi, Aric N. Rogers, Di Chen, “Translational Regulation of Non-autonomous Mitochondrial Stress Response Promotes Longevity”, Cell Reports, Volume 28, Issue 4, P1050-1062.E6, July 23, 2019

DOI: https://doi.org/10.1016/j.celrep.2019.06.078