Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, Alzheimer’ın semptomlarının ortaya çıkmasından 20 yıl öncesine kadar tespit edebilecek yeni bir kan testi geliştirmeye çok yakın olduklarını bildirdiler.

Washington Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Randall Bateman, Neurology dergisinde yayınlanan makalesinde “Şu anda, tespitinin uzun zaman aldığı, her bir testinin pahalı olduğu ve hastalar üzerinde uzun süren beyin taramaları yapılması gereken Alzheimer testleri kullanılıyor. Ancak geliştireceğimiz kan testi ile ayda binlerce insanı potansiyel olarak tarayabileceğiz.” dedi.

Şu anda sadece pahalı olan PET taraması ile gerçekleştirilebilen alzheimer testi geliştirilen kan testi ile hastalarının beyninde bulunan bir protein olan amiloid beta seviyesini ölçüp Alzheimer’ı önceden tespit edebilecek.

Ancak bu test, henüz tam teşekküllü bir tanı testi olmaya pek hazır değil. 50 yaş üstü 158 yetişkin ile yapılan deneyde yeni testin başarı oranı % 88 olarak tespit edildi.

Bununla birlikte bu yeni yöntem, yakın gelecekte geniş kitleler üzerinde daha kolay ve çok daha hızlı Alzheimer taramasının yapılmasına yardımcı olabilir. Böylelikle doktorlar bu “sessiz hastalığın” belirtilerini çok daha erkenden tespit edebilecekler.

Referans: DOI: https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000008081