Alzheimer hastalığı, insanları uyanık tutan beyindeki komuta merkezlerini yok ediyor. Bu bulgu, hastalığın neden sık sık gündüz uyuşukluğa neden olduğunu açıklayabilir.

Uyku problemleri, Alzheimer’in da dahil olduğu bunamalardan çok önce gelebilir. Ancak, 12 Ağustos’ta Alzheimer’s & Dementia’da açıklanan yeni sonuçlar, düzensiz uyumanın yalnızca bir Alzheimer habercisi olmadığını gösteriyor. California Üniversitesinde nöropatolog olan Lea Grinberg, uyku sorununun “hastalığın bir parçası” olduğunu belirtiyor.

Grinberg ve arkadaşları, insanların uyanık kalmasını ve odaklanmasını sağlayan beynin sinir sistemindeki kısımları inceleyerek, özellikle, Alzheimer hastalığı ile ölen insanların ölüm sonrası beyinlerinde, sinir hücrelerini karıştırabilecek bir protein olan tau’nun kanıtını aradılar.

Araştırmacılar, incelemiş olduğu kişilerin hepsinde genellikle insanları uyanık tutan sinir hücrelerini içeren bölgelerin tau ile dolu olduğunu fark ettiler. İnsanların uyanık kalmasını sağlayan üç bölgenin ikisinde %70’den fazla sinir hücresinin kaybedildiği görülmüş. Bu bölgelerin, tau denilen protein tarafından saldırıya uğradığı ve parçalandığı belirtilmiş. Bu yıkım, Alzheimer hastalığına sahip kişilerin, önceki gece uyumalarına rağmen gündüzleri genellikle yorgun hissetmelerinin bir sebebi olabileceği öngörülmüş.

California Üniversitesi’nden sinirbilimci Irvine, temel olarak beyin sapındaki uyku-uyandırma merkezleri hakkındaki demans araştırmalarına yeniden odaklanılması gerektiğini vurguluyor. Mander, “Bu demansları ve nasıl ilerlediklerini düşünürsek, beyin sapını görmezden gelmeye devam edemeyiz” diyor. Alzheimer’ın beyne ilk saldırıları nasıl, ne zaman ve nerede yapacağı konusunun daha net bir şekilde anlaşılması, hastalığı erken teşhis etmenin ve nihayetinde hasarı durdurmanın daha iyi yollarına kapı açabilir.

Kaynak: ScienceNews