2019’un haziran ayında ABD hükümetinin yayınladığı bir raporda, elektrik üretimi için doğal olarak yer yüzeyinin altında üretilen ısı olan jeotermal enerjinin muazzam derecede keşfedilmemiş potansiyelinin olduğu kaydedildi.

Kanadalı şirket Eavor Technologies, Kanada-Alberta’da türünün ilk örneği olan bir jeotermal sistemi kuruyor. Bu teknoloji, dünyanın diğer yerlerinde de jeotermal enerjinin kullanımının yaygınlaşmasına yardımcı olabilir. Eavor CEO’su John Redfern’in CBC News’e verdiği demeçte: “Bu jeotermal enerji sistemini her yerde koyabilirsiniz. Bu bir yel değirmeni ya da güneş paneli gibi değil. Neredeyse her şey yeraltında, yani kelimenin tam anlamıyla birinin arka bahçesine bile bu sistemi koyabiliyorsunuz.” dedi.

Eavor Döngüsü

Sistem, Eavor Döngüsü olarak adlandırılıyor. Sistemi oluşturmak için birkaç kilometre mesafedeki iki kuyuya sondaj yapılıyor. Kuyular yeterli derinliğine ulaştığında, Eavor iki kuyuyu birbirine bağlamak için zemini bu sefer yatay olarak delmeye başlıyor.

eavor döngüsü

Eavor sonra özel bir sıvıyı iki kuyu arasında inşa edilen tünelden geçiriyor. Bu sıvı, yer kabuğunun derinliklerindeki ısıyı bünyesine hapsediyor ve onu kullanılabilir elektriğe dönüştürüleceği yer yüzeyine getiriyor.

Temiz Enerji

Eavor Döngüsü sistemi, uzun yıllar boyunca kullanılabilirken sera gazı emisyonlarına neden olmuyor. Bu da dünyanın nihayet ayaklarımızın altındaki enerjiye ulaşmasını sağlarken çevreye de minimum zarar veriyor.

Kaynak: Futurism