Bilim insanları , ilk yaşayan robotlar olduğunu iddia ettiklerini bir organizma inşa ettiler. “Xenobotlar” diye adlandırdıkları bu robotlar, hareket edebiliyor, nesneleri alabiliyor ve hatta kesildikten sonra kendilerini iyileştirebiliyorlar.

Bu robotlar sayesinde okyanuslardaki mikro-plastikler temizlenebileceği gibi belki ileride insan vücudu içerisinde doğrudan ihtiyaç duyulan organa ilaç taşıyan canlı mikro-robotlar üretilebilecek.

Araştırma ekibi robotları inşa etmek için kurbağa embriyolarından alınan yaşayan hücreleri kullandı ve bu yaşayan hücreleri ilkel varlıklar oluşturacak şekilde birleştirdi.

Vermont Üniversitesi’nde robotik uzman olarak çalışan ve araştırma ekibinin liderlerinden biri olan Joshua Bongard yaptığı açıklamada: “Bunlar bir çeşit yaşayan makineler! Onlar ne geleneksel bir robot ne de bilinen bir hayvan türü. Bu yeni bir varlık sınıfı: yaşayan, programlanabilir bir organizma.” dedi.

1 milimetre uzunluğundaki robotlar, “evrimsel bir algoritma” çalıştıran süper bir bilgisayar tarafından tasarlandı ve 3D yazıcılar yardımıyla üretildi. Bilim insanları robotları, daha sonra tutamaçlar ve koterizasyon araçlarını kullanarak hareket edebilecek veya simülasyon içinde temel bir görevi yerine getirebilecek şekilde tasarladılar.

13 Ocak 2020’de Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayınlanan makalede, 7 ile 10 gün arasında canlı kalabilen bu küçük robotların minik peletleri su üzerinde daha önce belirlenen bir konuma itebildiğini ve bir nesneyi bir yerden başka bir konuma taşıyabildikleri belirtildi.

Biyolojik robotlar, daha büyük yapıdaki metal veya plastikten yapılan diğer robot kardeşlerine göre bir önemli bir avantaja sahipler: Geride hiçbir iz bırakmıyorlar.

Araştırma ekibinden Bongard: “Bu xenobotlar tamamen biyolojik olarak parçalanabiliyorlar” dedi. Bongard açıklamada. “Yaklaşık yedi gün sonra işlerini bitirdiklerinde, sadece ölü deri hücreleri oluyorlar.” dedi.

Tufts Üniversitesi Allen Discovery Center’ın direktörü ve makalenin yazarlarından Michael Levin, “Bu robotlar şu an için çok küçükler ama ileride onlara bilişsel yetenekler kazandırmak için kan damarları veya sinir hücreleri de dahil olmak üzere diğer hücrelerle inşa edilebilirler. Ancak bu yakında gelecekte gerçekleşmeyecektir.” dedi.

Referans: Proceedings of the National Academy of Sciences