Yeni üretilen bir alg biyoreaktörü, atmosferden bir dönümlük ormanlık alan kadar karbondioksit emebiliyor. Bu biyoreaktör özellikle hava kirliliğinin yoğun olarak görüldüğü kalabalık şehirlerde ve iklim değişikliğine karşı mücadelede yeni bir mücadele yöntemi olarak kullanılabilir.

Projeyi geliştiren Hypergiant Industries, yeni ilan ettikleri “Eos Bioreactor”ün prototipini yapmak için 63 metreküplük bir kutuyu algler ile doldurdu. Bu prototipten maksimum faydayı alabilmek için tüm bu işlemler yapay zekanın yardımıyla gerçekleştirildi. Firma, algler kullanarak yaptıkları biyoreaktörün, atmosferden 400 ağacın temizlediği kadar karbondioksit temizlediğini söylüyor.

Karbon yakalama teknolojisinin iklim değişikliğine karşı mücadelemizin önemli bir parçası olabileceği önemli bir gerçek olmakla birlikte şimdiye kadar hiç kimse pratik olacak kadar büyük ölçekte bir karbon yakalama sisteminin nasıl inşa edilebileceğini bulamadı.

Alglerden oluşan biyoreaktörler, karbonu temizlemeye yönelik biyolojik bir yöntem olarak biliniyor. Bu yöntemle kurulmuş bir sistem Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS)  zaten test ediliyor. 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kurulan eko-sistemde algler, karbondioksit emisyonları sonucunda büyüyorlar. Algler teorik olarak daha sonra bir materyal için veya bir beslenme diyetinin parçası olarak  proteinin üretiminde kullanılmak üzere hasat edilebiliyorlar.

Bir Hypergiant Industries sözcüsü, “Bu cihaz, bulunduğumuz gezegeni onarmaya odaklanan ilk çabalarımızdan biri. Benzer bir görev için başkalarıyla işbirliği yapmayı umuyoruz. Cihazın kullanımını kolaylaştırabilecek yeni varyasyonların da ortaya çıkarabileceğini umuyoruz.”  dedi

Kaynak: Hypergiant