Doktora yapıyorsanız veya doktoraya daha yeni başladıysanız bu öneriler tam size göre:

# 1 Kendinize iyi bakın

Her şeyden önce sağlığınız ilk önceliğiniz olsun! Doktoranız süresince çok sıkı çalışın ancak hayatınızı da yaşamayı unutmayın.

# 2 Danışmanınızla iyi bir ilişki kurun

Danışmanınızın sizden ne beklediğini ve ondan ne beklemeniz gerektiğini bildiğinizden emin olun. Toplantılarınız haftalık / aylık olacak mı? Çalışmanızı düzenli olarak okuyacaklar mı? Çalışmanızın henüz başındayken sizden beklenenleri ve sizin beklentilerinizi belirleyin.

# 3 Yapabiliyorsanız ders anlatma deneyimi yaşayın

Sınıfta ders anlatma deneyimi, hem akademik hem de geleceğin potansiyel bir hocası olarak size çok büyük bir deneyim katacaktır. Sınıfta ders anlatma ve anlatmaya hazırlık süreci, bir akademisyenin içsel dinamiklerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

# 4 Sadece bir tane bile olsa konferanslarda sunum yaptığınızdan emin olun

Konferanslar,network oluşturmak, araştırmanız hakkında geri bildirim almak ve ilham almak için harika fırsatlar sunar.

# 5 Yalnızca seyahat masrafları için olsa bile küçük araştırma hibeleri ve burslar için başvurun

Küçük araştırma hibeleri veya burslar sadece finansal olarak size yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda özgeçmişinizde de iyi görünür.

# 6 Yayın yapın

Doktora yaparken hem araştırmalarınız değerlendirmek hem de yetkinliklerinizi geliştirmek için akademik yayın yapmayı unutmayın.

# 7 Akademik Kariyer için B Planı Yapın

Doktora yaparken aynı zamanda da akademisyen olma ayrıcalığına az kişi sahip. Eğer akademik kariyer yapma hedefiniz varsa tek seçeneğinizin doktora yaptığınız üniversite olmadığını, başka illerdeki hatta başka ülkelerdeki üniversitelerin de akademik personele ihtiyaç duyduklarını unutmayın.

# 8 Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin

Üzerinizde aşırı baskı hissettiğinizde 20-30 dakikalık yürüyüşler bile daha hissetmenize yardımcı olacaktır.

# 9 Mola verin

Aralıksız her gün 15 saat yoğun çalışmaktansa yorucu bir çalışma temposunun ardından bir hafta kafanızı dinlemek üretkenliğinizi daha fazla artıracaktır. Ailenin ve arkadaşlarının sana ihtiyacı olduğu gibi doktora sırasında senin de onlara ihtiyacın var.

# 10 Kendinizi takdir edin

Doktoranızı henüz tamamlamamış olsanız dahi, doktora yapıyor olan seçkin azınlıkta olduğunuzun farkına varın ve içsel motivasyonunuzu yüksek tutun.