Facebook, politikacıların, 2020 başkanlık yarışında, normal kullanıcıların söyleyemeyeceği şeyleri söylemelerine izin verdiğini açıkladı.

Bugünden itibaren Facebook, artık politikacılardan gelen tüm konuşmaları “haber değeri taşıyan içerik” olarak görecek. Bu da konuşmaların platformun topluluk standartlarından muaf tutulacağı anlamına geliyor. Buna ek olarak, Facebook, politikacıların konuşmalarını istisna kontrol programından muaf tutan mevcut politikasını yineledi.

Şirket, 2016’dan bu yana haber değeri muafiyetine sahip olduğunu ve kamu yararı zarar riskinden ağır basarsa Facebook kurallarını ihlal eden açıklamalara ve paylaşılan paylaşımlara izin verdiğini belirtti. Ancak, bugünden itibaren, politikacıların içeriği “genel bir kural” olarak haber değeri olarak görülecek.

Güncellemeler, Salı günü Washington’daki Washington’daki Atlantik Festivali’nde konuşurken Küresel İlişkiler ve İletişim Başkan Yardımcısı Nick Clegg’den geldi. Clegg, konuşmasını ayrıntılarıyla paylaşırken belirttiği gibi, Facebook’a katılmadan önce onlarca yıldır Birleşik Krallık’ta bir politikacı olarak çalıştı.

Clegg, “Platformu dış müdahaleye karşı koruma ve insanların bize siyasi reklamlar için para ödediklerinde mümkün olduğunca şeffaf olmasını sağlamanın sorumluluğunu taşıyoruz” dedi. “Fakat politikacılar konuşurken müdahale etmek bizim rolümüz değil.”

“Bu yüzden bugün gerçekten açık olmak istiyorum – politikacılar tarafından bağımsız olgu denetçilerimize konuşma yapmıyoruz ve genel olarak normal içerik kurallarımızı ihlal etse bile platformda izin veriyoruz” diye devam etti.

Facebook politikacılardan gelen içeriği kontrol etmeyecek olsa da, ister organik ister ücretli reklam olsun, içerik indirmeye ve politikacılar tarafından üçüncü taraf kaynaklardan paylaşılan önceden kontrol edilen bağlantılar, fotoğraflar ve videolar için ek kaynaklar sağlamaya devam edecek.

“Seçimlerin yapılıp yapılmadığı veya ülkenin savaşta olduğu gibi ülkeye özgü durumlar dahil olmak üzere bir dizi faktörü göz önünde bulunduruyoruz; konuşmanın doğası, yönetişim veya politika ile ilgili olup olmadığı; ülkenin siyasi yapısı ve özgür bir basına sahip olup olmadığı da dahil olmak üzere” dedi. “Zarar riskini değerlendirirken, zararın ciddiyetini dikkate alacağız. Örneğin şiddeti kışkırtma potansiyeli olan içerik, kamu yararı değerinden ağır basan bir güvenlik riski oluşturabilir. ”

Bu nedenle Facebook, bir politikacının ücretli reklamlarının, kontrolcülerin incelemesine gerek olmadan yayınlamasına izin verse de, reklamların yine de şirketin topluluk standartlarına uyması gerekiyor.

Diğer sosyal medya şirketleri de benzer sorunlarla uğraşmak zorunda kaldı. Başkan Donald Trump’ın tercih ettiği sosyal medya platformu olan Twitter, politikacıları kurallarından muaf tutan politikası konusunda çok fazla tepki aldı. Açıkçası Twitter, bu sorunla mücadele eden tek sosyal medya şirketi de değil.

Kısacası, sosyal medyadaki politikacılar için bir dizi kural ve geride kalan bizler için de farklı bir dizi kural mevcut.

Kaynak: Mashable