Fransız biyomedikal araştırma merkezi Clinatec ile Fransa’daki Grenoble Üniversitesi arasındaki ortak çalışma, felçli hastaları beyin sinyalleri ile tekrar yürüyebileceklerini gösterdi.

Felçli hastaya giydirilen 143 kiloluk dış iskelet, beyin sinyalleri ile hareket ederek hastanın yeniden bacaklarını ve kollarını başarıyla hareket ettirmesini sağladı.

Yapay dış iskelet yardımıyla tekrar yürüyebilen hasta BBC’ye yaptığı açıklamada: “Bu Ay’daki ilk adam gibiydi. Geçirdiğim felçten sonra iki yıl boyunca yürüyemedim. Nasıl bir his olduğunu bile unuttum, hatta yeniden ayağa kalkınca eskiden çoğu insandan daha uzun biri olduğumu yeniden hatırladım.” dedi.

Felçli hastalar, beyindeki hareketten sorumlu bölgeye takılan iki beyin implantı yardımıyla iskeletin hareketlerini kontrol ediyorlar. İmplantlar beyin sinyallerini alıyor ve sinyaller doğrultusunda yakındaki bir bilgisayara talimatlar gönderiyor. Bilgisayar da beyin sinyallerini dış yapay iskelete göndererek harekete çeviriyor. 

Bu çalışma heyecan verici olsa da, teknolojik olarak hala gitmek için uzun bir yol var. Çalışma bu aşamada, felç için pratik bir tedaviden çok etkin bir tedavi geliştirebilmek için önemli bir başlangıç noktası vazifesi görüyor.

Araştırma ekibi, beyin implantlarının yakaladığı beyin sinyallerinin okunabilirliğinin artırılması ve yapay dış iskeletin sinyallere yanıt verebilirliğini arttırmak için daha güçlü bir bilgisayar edinmeyi amaçlıyorlar. Ancak çalışma bu haliyle bile yeterince umut vadediyor.