Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yapan Merve A., rektörlük kararıyla Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na görevlendirilmiştir. Görevlendirilme sebebinin, dekanlık yönetimi ile bölüm başkanı arasında yaşanan çekişmelerin olduğu iddia edilmiştir.

Merve A., Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde yapmış olduğu doktora çalışmasını yaptığını, fakülte içerisindeki görevlerini yerine getirdiğini ve yürütülen bir TUBİTAK projesinde görev aldığını belirterek bu görevlendirmenin iptal edilmesini talep etmiştir. Aynı zamanda bölüm başkanlığı da araştırma görevlisi Merve A.’nın görevlendirilmemesi yönünde ayrıntılı bir dilekçe yazmıştır. Tüm açıklamalara rağmen rektörlük istekleri reddetmiş ve görevlendirmiştir. Rektörden 3 gün boyunca randevu talebinde bulunan Merve A.’ya randevu verilmemiştir.

Yeni görev yerinde yaklaşık 6 ay çalışan Merve A., duygusal bir çöküntü yaşayarak İzmir’de ailesinin yanına gitmiştir. Grip şikayetiyle hastaneye kaldırılan Merve A., hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermemiştir. Usak.tv‘nin haberine göre, tedaviyi yürüten doktorun kızın büyük bir travma yaşadığını, stres ve duygusal çöküntüden bağışıklık sisteminin çöktüğünü ve enfeksiyonu durduramadıklarını ifade ettiği iddia edilmiş. Merve A., hastaneye yattıktan 3 gün sonra hayatını kaybetmiştir.