Yeni yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre egzersizi doğru zamanda yapmak hatırlama yeteneğinizi artırabilir. Fakat her şey zamanlamaya bağlı.

Hollanda’nın Nijmegen kentindeki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezinde çalışan Eelco van Dongen ve meslektaşlarının beyin, biliş ve davranış üzerine yaptıkları ve 16 Haziran 2019’da Current Biology dergisinde yayınlanan çalışmalarına göre yeni öğrenilen bir bilginin daha iyi hatırlanabilmesi için yeni bilgiyi aldıktan dört saat sonra egzersiz yapılması gerekiyor.

Çalışma kapsamında 72 kişilik test grupları oluşturuldu. Her birine bilgisayar ekranında gösterilen 90 farklı nesneye dikkatlice bakıp yerlerini öğrenmeleri söylendi. Daha sonra test grubundakilerin bir kısmına dinlendirici doğa videoları izletildi. Diğerlerinden ise kondisyon bisikletlerinde 35 dakika boyunca pedal çevirmeleri istendi. Egzersiz yapanların bir kısmı yeni bilgiyi öğrendikten hemen sonra pedal çevirmeye başlarken bir kısmı da 4 saat sonra pedal çevirmeye başladılar.

Aynı test grubuna iki gün sonra hafıza çalışması tekrar ettirildi. Nesnelerin yerlerini en iyi hatırlayanlar, öğrenme seanslarından dört saat sonra pedal çevirmeye başlayanlardı. Çalışma sonucunda görüldü ki bisiklet sürmeden önceki dört saatlik gecikme, Hipokampus olarak bilinen beynin hafıza merkezinin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Bilim adamlarına göre 4 saat gecikmeli egzersiz beynin bu bölgesinde gerçekleşen faaliyetlerin daha tutarlı olmasını sağlıyor.

Van Dongen’in ekibi egzersizin hafızayı nasıl güçlendirdiğini henüz bilmiyor. Ancak, bir tahminleri var:

Aerobik egzersiz beyninde birkaç önemli kimyasalın oluşumunu tetikliyor. Bu kimyasallardan biri BDNF olarak bilinen bir protein, diğeri de dopamindir (DO-puh-meen). Bu kimyasallar sinir hücreleri arasındaki mesajları iletmeye yardımcı olurlar. Bu iki molekül, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları yeniden ve daha kuvvetli bir şekilde bağlayarak hatıraların sağlamlaştırılmasına yardımcı olabilirler.

Referans: E. van Dongen et al. Physical exercise performed four hours after learning improves memory retention and increases hippocampal pattern similarity during retrieval. Current Biology. Published online June 16, 2016. doi: 10.1016/j.cub.2016.04.071.