Japon hükümeti, Tokyo Üniversitesi’nden bir Japon bilim adamına, insan hücrelerini kullanarak hayvan embriyolarının büyütülmesi çalışmalarına izin verdi. Böylelikle bir devlet ilk kez insan-hayvan embriyo deneylerine izin vermiş oldu.

Japon kök bilimci Hiromitsu Nakauchi, insan hücrelerini içeren hayvan embriyoları oluşturmak ve onları taşıyıcı hayvanlara nakletmek için devletten destek alan ilk kişi oldu.

Tokyo Üniversitesi’nde ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırma ekiplerini yöneten Hiromitsu Nakauchi, fare ve sıçan embriyolarında insan hücreleri yetiştirmeyi ve daha sonra insan-hayvan melezi olan bu embriyoları taşıyıcı hayvanlara nakletmeyi planlıyor. Nakauchi’nin nihai amacı, insan hücreleriyle hayvan embriyolarını kullanarak insanlara nakledilebilecek organları üretmek.

2019 Mart ayına kadar Japonya, insan hücrelerini içeren hayvansal embriyoların 14 günden daha fazla yaşatılmasını veya bu tür embriyoların bir taşıyıcı rahim içine nakledilmesini açıkça yasaklamıştı. Ancak mart ayında Japonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, insan-hayvan melezi embriyolarının oluşturulmasına ve bu emriyoların aracı hayvanlara nakledilebilmesine izin veren yeni kılavuzlar yayınladı.

Bu yeni izin, Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde ve Tokyo Üniversitesi’nde kök hücre biyoloğu olan Hiromitsu Nakauchi’nin Japonya’da on yıldan uzun bir süredir planladığı ve etik onay bekleyen deneylerini sürdürmesini sağlayacak.

Nakauchi, çalışmasının bu safhasında yavaş ilerlemeyi planladığını ve herhangi bir melez embriyonun büyüme aşamalarını sonuna kadar ilerletmeyi düşünmediklerini söyledi. Başlangıçta, hayvan organlarının çoğunlukta olduğu ve yaklaşık 14,5 günlük olana kadar “hibrit” fare embriyoları yetiştirmeyi planlıyor. Aynı deneyleri sıçanlarda da, embriyo yaklaşık 15.5 günlük olana kadar yapacak. Nakauchi daha sonra domuzlarda insan-hayvan melezi embriyolar yetiştirmek için embriyoyunun 70 güne kadar canlı tutulacağı yeni bir deney için hükümet onayı için başvuruda bulunmayı planlıyor.

Etik Kaygılar

Bazı biyo-etikçiler, insan hücrelerinin hedeflenen organın gelişiminin ötesine geçmesi, insan hücrelerinin aracı olan hayvanın beynini de etkileyip aracı hayvanın bilişini potansiyel olarak etkilemesi ihtimalinden endişe duyuyorlar.

Nakauchi, “bu kaygıların deney tasarımında dikkate alındığını, Hedefli organ üretiminin yapılmaya çalışıldığını, bu yüzden de insan hücrelerinin sadece üretilmesi hedeflenen organa özgü olacağını” ifade etti.

Referans: https://www.nature.com/articles/nature21070#Fig1