MIT mühendislerinden oluşan bir ekip,  ışığı yüzde 99.995 oranında emen bir malzeme keşfetti. Ancak, yeni süper siyah malzemenin yüksek ışık emici özelliğinden belki de daha dikkat çekici olanı: MIT ekibinin bu malzemeyi kazara bulması.

Elektriksel olarak iletken malzemelerin belirli özelliklerini artırmayı amaçlayan MIT ekibi, alüminyum yüzeyden oksit tabakasını ayrıştırdı ve yeni materyalin üzerine karbon nanotüpler yetiştirmeye başladı.

Araştırma ekibinin üyesi Kehang Cui, MIT News’e yaptığı açıklamada “Plaka üzerindeki karbon nanotüplerini büyütmeden önce elimizdeki materyalin ne kadar siyah ve karanlık göründüğünü hatırlıyorum. Ben de numunenin optik yansımasını ölçmem gerektiğini düşündüm.” dedi.

Ekip, şimdiye kadar keşfedilmiş dünyanın en yeni siyah materyalini ACS-Applied Materials ve Interfaces dergisinde yayınladıkları çalışmada ayrıntılı olarak anlattılar.

Exclusive Image Copyright : Diemut Strebe

MIT araştırmacıları, New York Borsası’nda sergilenen bir sanat organizasyonunun parçası olarak 2 milyon dolarlık bir elması keşfettikleri malzemeyle kaplamak için sanatçı Diemut Strebe ile ortak bir çalışma yürüttüler.

İlk etapta keşfedilen bu yeni materyal ile ultra-teleskoplardaki istenmeyen parlamaların önlenmesine yönelik çalışmalarda kullanılması bekleniyor.

Referans: Kehang Cui ve Brian L. Wardle (2019), Breakdown of Native Oxide Enables Multifunctional, Free-Form Carbon Nanotube–Metal Hierarchical Architectures, ACS Appl. Mater. Interfaces. Doi