Muhasebe, denetim ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren Deloitte, mobil cihazlara ve sosyal medya kullanımları hakkında yaptığı araştırma raporunu yayınladı.

Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMCS) Deloitte tarafından, 2012 yılından bu yana her yıl birçok ülkenin katılımı ile yapılmakta olan bir anket çalışmasıdır. 6 kıtada, 28 ülkede, toplam 44.150 kullanıcıya uygulanan ankette, Türkiye’den de 1000 mobil kullanıcı yer aldı.

Araştırmada Türkiye’deki mobil cihaz ve sosyal medya kullanıcılarının tercih ve alışkanlıkları hakkında çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre:

Araştırmaya katılanların sahip oldukları cihazlar arasında %90 ile akıllı telefonlar ilk sırada yer alıyor. Akıllı telefonları %86 ile bilgisayarlar ve %59 oranla tablet bilgisayarlar izliyor. 

Türkiye, daha önce kullanılmış, eski akıllı telefonunu başka bir tanıdığa hediye etme konusunda dünyada birinci sırada yer alıyor. Bu kategoride sıralamanın sonunda Japonya ve Güney Kore yer alıyor.

Türkiye’deki katılımcıların %86’sı telefonlarını en çok sosyal medyayı takip etmek için kullandıklarını söylerken, %81’i banka hesaplarını kontrol etmek ve %74’ü de internette sörf yapmak için kullandığını belirtti. 

Dizüstü veya masaüstü bilgisayardan film ve dizi izleme sıralamasında Türkiye dünyada ilk sırada yer alıyor. Telefondan canlı televizyon izleme kategorisinde ise birinci sıradaki Hindistan’ın hemen ardından yine Türkiye geliyor.

Twitter ve Instagram kullanım sıklığı konusunda dünyada ilk sırada yer alan Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının en çok kullandığı uygulama %94’lık oran ile WhatsApp olurken bunu %80 ile Instagram ve %70 ile Facebook izliyor. Bu üç sosyal medya uygulamasının Türkiye’deki kullanım oranları Avrupa’daki kullanım ortalamasının çok üzerinde olduğu görüldü.

Türkiye’de çoğu uygulamayı kadınlar, erkeklere kıyasla daha sık kullanıyorlar. Erkeklerin kadınlardan daha sık kullandığı uygulamaların başında ise Twitter ve arkadaş edinme platformları geliyor. 

Türkiye, akıllı telefon üzerinden en sık mobil oyun oynama sıralamalarında dünyada ilk sırada yer alıyor. Akıllı telefondan mobil oyun oynama sıklığı konusunda Türkiye’yi sırasıyla Hindistan, Brezilya, Güney Kore ve Meksika takip ediyor. 

Avrupa’daki akıllı telefon kullanıcılarının %16’sı bir an önce 5G altyapısını kullanmak istediğini belirtirken, Türkiye’de ise bu oran %46 olarak kaydediliyor.

Akıllı telefon kullanımı hakkında düşünülen ve hissedilenlerin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği tespit edildi. Buna göre Meksika’daki akıllı telefon kullanıcılarının %76’sı telefonlarını gerekenden fazla kullandıklarını düşünürken, Meksika’yı %73 ile Türkiye ve %72 ile Arjantin izliyor.

Avrupa’daki akıllı telefon kullanıcılarının %7’si telefon kullanımından dolayı baş ağrısı ya da parmak veya el bileği ağrısı gibi fiziksel acılar çektiğini belirtirken, Türkiye %26 ile bu kategoride “yine” birinci sırada yer alıyor.

Türkiye’deki kullanıcıların %46’sı herhangi bir bildirim gelememesine rağmen telefonlarını sürekli kontrol etme ihtiyacı hissederken, bu oran Avrupa’da %21 olarak ölçüldü. Türkiye, bu kategoride de dünyada birinci sırada yer alıyor!

Kaynak: Deloitte