Küresel ısınma, her sıcak hava dalgasından sorumlu değildir. Fakat uluslararası bir bilim ekibinin yeni bulgusuna göre küresel ısınma, 2019 yazında Avrupa’yı kapsayan sıcak hava dalgasının etkisini normalden beş kat daha fazla olmasına neden oldu. 

Aşırı sıcak, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Hollanda ve Çekya’nın bazı bölgelerinde rekor kırdı. Hatta 45,9 derece ile Fransa’da daha önce kaydedilmemiş bir sıcak hava rekoru kırıldı.

İlişkilendirme bilimi, bir olay ile bir başka olay arasındaki bağlantıyı çözmeye çalışarak farklı olay ve olgular arasındaki ilişkiyi inceleyen yeni sayılabilecek bir bilim dalıdır.

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde iklim bilimcisi olan Karsten Haustein ve birlikte çalıştığı uluslararası araştırma grubu, belirli bir hava olayının küresel ısınmayla bağlantılı olup olmadığı ve ne kadar bağlantılı olabileceği konusundaki karmaşık soruyu ele aldılar.

Sıcak hava dalgaları, sadece izole edilmiş yüksek sıcaklıklar ile ilgili değildir. Diğer faktörler de sıcak hava dalgalarını tanımlamaya yardımcı olurlar: nerede olduklarını, ne zaman geliştikleri, ne kadar sürdükleri vb.

Uluslararası çalışma grubundaki bilim insanları, sıcak hava dalgası boyunca Fransa için günlük sıcaklık değerlerinin üç günlük ortalamalarını incelediler. Sonra bunları önceki yıllardaki sıcaklıklarla karşılaştırdılar. Ayrıca, yaz aylarında gerçekleşen aşırı sıcakların ne zaman ve nerede gerçekleştiğine bağlı olarak bilgisayar modellerinin ne olacağını tahmin ettiler.

Analiz sonucunda sıcak hava dalgalarının yoğunluğunun arttığı sonucuna ulaştılar. Uzmanlar, yüz yıl önce, bir sıcak hava dalgası boyunca sıcaklıkların üç günlük ortalamasının, 2019 yazında ölçülen sıcaklıklara göre yaklaşık 4 santigrat derece kadar daha soğuk olduğunu söylüyorlar.

Sıcak hava dalgaları yaz mevsiminde ortaya çıktığında, okullar henüz tatile girmemiş olabilir veya yaz sıcağı altında çalışmak zorunda olan insanlar olabilir. Bu durum insanların sıcaktan korunmalarını zorlaştırabilir ve insanlar yüksek sıcaklıklara tehlikeli derecede maruz kalabilirler. 

Şimdilik, yaz aylarında Avrupa’daki sıcak hava dalgasının yerel ölüm oranlarını ne kadar arttırdığını bilmek için çok erken. Bunun anlaşılması, uzun vadeli istatistiksel ortalamalara bakmayı gerektirmektedir. Uzmanlara göre, eğer şimdiden gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki yıllarda daha fazla insanın aşırı sıcaklardan ölümcül derecede etkilenebilecektir.

Kaynak: https://www.sciencenewsforstudents.org