Kuzey Kutbu’nda Karla Birlikte Mikro Plastik Yağdığına Dair Bulgular Bulundu

Bilim insanları, Kuzey Kutbu’nda gerçekleşen yağışlarda litre başına 10 binden fazla mikro plastik parçacığı tespit ettiler.  

Bu durum, Kuzey Kutbu’nda bile olsa, insanların mikro plastikleri hava yoluyla soludukları anlamına geliyor.

Science Advances dergisinde çalışmaları yayınlanan Alman-İsviçreli araştırma ekibi, dünyada ekolojik olarak en az bozulmuş ortamlarından biri olarak görülen Kuzey Kutbu’nda ayrıca kara karışmış olarak kauçuk parçacıkları ve sentetik lifler de buldular.

Araştırmacılar Araştırmayı Nasıl Yürüttüler?

Araştırmacılar şişelerde kar örnekleri topladı

Araştırmacılar düşük teknolojili bir yöntem kullanarak bir tatlı kaşığı ve bir şişe kullanarak Svalbard Adaları’ndan kar örnekleri topladılar.

Almanya’nın Bremerhaven şehrinde bulunan Alfred Wegener Enstitüsü’ndeki laboratuvarda örnekleri analiz ettiler. Analiz sonucunda kar örneklerinde beklediklerinden çok daha fazla yabancı parçacık tespit ettiler.

Tespit edilenlerin parçacıkların birçoğu o kadar küçüktü ki, nereden geldiklerini bulmak zor oldu.

Parçacıkların çoğunluğunun bitki selülozu ve hayvan kürkü gibi doğal malzemelerden oluştuğu ortaya çıktı. Ancak lastik parçaları, vernik, boya ve muhtemelen sentetik elyaf parçalarıyla birlikte plastik parçacıkları da görüldü.

Araştırma ekibinin yönetici üyesi Dr. Melanie Bergmann: “Bir miktar kirlenme bulmayı bekledik, ancak bu kadar çok mikro plastik bulmak, gerçek bir şok oldu. Karda bulunan mikro plastiğin çoğunluğunun havadan geldiği açıkça görülüyor.” dedi.

Mikro plastikler, 5 mm’den daha küçük boyuttaki partiküller olarak tanımlanıyor.

Bergmann, mikro plastiklerin insanlar üzerindeki potansiyel etkilerini ele alarak şunları söyledi: “Plastiklerin insan sağlığına zarar verip vermeyeceğini bilmiyoruz. Ancak çevremizi rehabilite etme şeklimize daha iyi bakmamız gerekiyor.”

Plastik Kirliliği Kuzey Kutbu’na Nasıl Ulaşıyor?

Araştırmacılar, mikro plastiklerin rüzgarlar ve ardından tamamen anlaşılamayan mekanizmalar yoluyla atmosferde uzun mesafelere taşınmış olduğunu düşünüyorlar.

Parçacıklar daha sonra su içerisinde kumların yavaş yavaş su tabanına inmesi gibi çökelmeyle veya özellikle kar yağışları yoluyla atmosferden süzülerek yeryüzüne geri dönüyorlar.

Nisan ayında bir İngiliz-Fransız ekibi tarafından yayınlanan araştırma, mikro plastiklerin bir diğer bozulmamış bölge olan Fransız Pireneleri’ne de gökten düştüğünü gösterdi.

Daha önceleri yapılan benzer araştırmalarda, araştırma grupları Çin’deki Dongguan, İran’daki Tahran ve Fransa’daki Paris şehirlerinde atmosferik serpinti içerisinde plastiklere rastladılar.

Mikro Parçacıklar halindeki bu kirliliğin nereden geldiğine gelince, burada da belirsizlikler var.

Kuzey Kutbu, dünyadaki son bozulmamış ortamlardan biri olarak kabul ediliyor.

Mesela Kuzey Kutbu’nda çok fazla vernik parçacığı bulunması araştırmacılar açısından büyük bir bilmeceydi.

Araştırmacılar, kontaminasyonun bir kısmının buza karşı taşlama yapan gemilerden geldiğini varsaymaktalar. Ancak bazılarının rüzgar türbinlerinden çıkmış olabileceğini de iddia ediyorlar.

Bulunan elyaf parçaları ise Kuzey Kutbu’nda çeşitli nedenlerle bulanan insanların giysilerinden düşmüş olabilir, ancak şu anda bunu kesinliğini söylemek mümkün değil.

Bergmann şunları söyledi: “Sormak zorundayız – çok fazla plastik pakete ihtiyacımız var mı? Kullandığımız boyalardaki tüm polimerlere ihtiyacımız var mı? Farklı tasarlanmış araba lastikleri bulabilir miyiz? Bunlar önemli konular.”

Kuzey Kutbu’ndaki deniz suyunda bulunan plastik parçacıkları

Norveç Hava Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Eldbjørg Sofie Heimstad, ise parçacık kirliliğinin bir kısmının yerel olduğunu, bazılarının da uzaktan sürüklendiğini söyledi.

Dr. Heimstad: “Orada analiz ettiklerimizin ve ölçümlerin çoğunun Avrupa’dan, Asya’dan ve dünyanın her yerinden gelen uzun mesafeli taşınımlı kirlilik olduğunu biliyoruz. Bu kimyasalların bazıları ekosistem ve canlı hayvanlar için tehdit edici özelliklere sahip.” dedi.

Kaynak: bbc