İşinizi kaybedecek olsaydınız, bir robotla mı yoksa başka biri insanla mı değiştirilmeyi isterdiniz? Robot diyorsanız, çoğunluğun içindesiniz. Çoğu insan işini kaybetmek zorunda kalsa onu bir robotun yapmasını tercih ediyor; ancak bir iş arkadaşı işini kaybedecekse onun yerinde başka bir insanı görmeyi tercih ediyor.

Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesi’nden Armin Granulo, “Modern teknolojiyle yer değiştirmek yerine, insanlarla yer değiştirmenin farklı psikolojik sonuçları var” diyor. Meslektaşları ile birlikte bu farklılıkları inceliyorlar.

300 kişiye, var olan bir personelin bir robot mu yoksa bir insan ile mi değiştirilmesini gerektiğini sordular. Bu durumda, insanların yüzde 62’si insan demeyi tercih etti. Ancak perspektiflerini değiştirmeleri ve kendi işlerini kaybettiklerini hayal etmeleri istendiğinde, sadece yüzde 37’si bir robot yerine bir insan ile değiştirilmeyi tercih etti.

Bir takipte Granulo ve ekibi, 251 kişiden, yeni çalışanların insanlar veya robotlar tarafından değiştirilmesini düşünürken üzüntü, öfke veya hayal kırıklığı gibi olumsuz duygularının yoğunluğunu belirtmelerini istedi. Sorular, başkalarının işlerini robotlarla değiştirmeye değindiğinde, yanıtlayanlar, kendi işlerini bir robota kaybetmeyi düşündüklerinden daha güçlü olumsuz duyguları olduğunu söyledi.

Ekip, insanların bir iş ortamında robotların öz kimliklerini tehdit eden insanlardan daha az tehdit edici olarak değerlendirdiğini tespit etti. Ne tür bir yer değiştirmenin birisinin kendini daha fazla değer kaybettiğini hissettireceği, kendileri hakkında daha fazla şüphe uyandıracağı veya kendi yeteneklerini sorgulamalarını sağlayacak sorular sordular.

Granulo, bunun nedeni, insanların bir robot veya bir yazılım parçasıyla rekabet edebileceklerini veya başka bir kişiyle aynı şekilde rekabet etmek zorunda olmadıklarını hissetmeleri gerektiği olabilir.

Robotlar için işler

Granulo ve ekibi ayrıca imalat endüstrisinden 296 işçiyi inceledi. Üçüncü işlerinin şu anki işlerinin yakın gelecekte teknoloji ile değiştirilebileceğini düşündüklerini ancak bu işçilerin yerine insanlarla robotların tercih edilme şeklini ifade ettiklerini belirtti.

İşlerinin değiştirilmesinin muhtemel olduğunu düşünenler yanlış olmayabilir. 2013 yılında, Carl Frey ve İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’ndeki meslektaşlar işleri makinelerle ne kadar kolay yapabileceklerine göre sınıflandırdılar ve ABD’deki işlerin yaklaşık yarısının önümüzdeki 20 yıl içinde robotlar tarafından yapılabileceğini buldular. Diğerleri de benzer çalışmalar yaptılar ve farklı rakamlar bulsalar da, araştırmacıların çoğu yakın gelecekte çok sayıda işin otomatik hale getirileceği konusunda hemfikirler.

“Bulduğum şeylerden biri, çalışanların otomatik tesisleri otomatik olmayan tesislere tercih etmeleridir, çünkü fazla ağır kaldırma yapmak zorunda kalmazlar. Ancak insanlar geçişlere dikkat eder. Yeni bir şey ortaya çıktığında, sorumluluklarını kaybetme konusunda endişelendiler, bu onların işleri için endişelenmesine neden olabilir ”diyor Frey.

Bazı işlerin teknolojik gelişmelere uyum sağlamak için değişebileceğini söylüyor. Örneğin, 40 yıl önceki bir banka memuru daha fazla nakit tuttu ve bir ATM’nin bugün halledebileceği işlemlerle ilgilendi. “Fakat bu işler hala var. Şimdi, bir banka memuru daha bir ilişki yöneticisidir. İş ortadan kayboldu, ama biz böyle düşünmüyoruz, çünkü insanlar için önemli olan değiştirilirse, ”diyor Frey.

Ancak düşük vasıflı, düşük gelirli işlerin tamamen otomasyonla değiştirilebileceğini söylüyor. “Depo çalışanları, kasiyerler, resepsiyonistler, ufukta gördüğümüz teknolojiye en çok maruz kalan kamyon sürücüleri. Yolda özerk araçlara sahip değiliz, pek çok yerde Amazon Go [çalışanın bulunmayan marketler] yok, ancak eminim sonunda kullanacağız. ”