Sabancı Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’nün 2020 yılı konusu “Ekonomi ve Türkiye’nin Geleceği’” olarak belirlendi. Ödüle son başvuru tarihi 17 Ocak 2020.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü kapsamında yukarıda belirtilen temaya önemli katkılarda bulunmuş bir kişiye Jüri Özel Ödülüverilecek.  Makale Ödülü kategorisinde ise 45 yaşının altındaki kişilerce yazılmış makaleler ödüllendirilecek. Makale Ödülleri ve Jüri Özel Ödülü sahiplerini uluslararası ve bağımsız bir jüri belirleyecek.

Ödül Teması

Modern ekonomi kuramının en çarpıcı bulgularından birisi piyasaların birçok zaman aksak işlediğini göstermesidir. Böyle durumlarda, akıllıca tasarlanan ekonomi politikaları etkinliği arttırırken eşitsizliği azaltabilir. 15. yılında Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü, eşitsizlikten gelir dağılımına, iklim değişikliğinden enerjiye, trafik yoğunluğundan hava kirliliğine, ulaştırmadan barınmaya kadar geniş bir yelpazede kamunun rolüne ve ekonomi politikalarına odaklanan çalışmaları ödüllendirecek. Bu çalışmaların ekonomi literatürüne evrensel düzeyde katkı yapması ve direkt Türkiye ile ilgili olmasa da prensipte Türkiye’nin de faydalanabileceği fikirler üretmesi gerekiyor.

Ödüller

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü kapsamında, ödül teması kapsamında uluslararası ve bağımsız bir jüri tarafından belirlenen bir kişiye 25.000 USD tutarındaki Jüri Özel Ödülü verilecek. Makale kategorisinde ise yine aynı jüri tarafından yapılan başvurular arasından seçilen belirli sayıda makaleye 10.000 USD tutarında ödül verilecek.

Daha fazla bilgi için

https://award.sabanciuniv.edu