Bilim insanları ilk kez evrendeki tüm galaksileri birbirine bağladığına inanılan geniş bir hidrojen kanalı ağı olan “kozmik ağ” olarak adlandırdıkları bir yapıyı doğrudan gözlemlediler.

The Guardian’ın yaptığı haberde, astrofizikçilerin Kova Takımyıldızı’nda yer alan ve 12 milyar ışıkyılı uzaklıktaki galaksiler arasında gizlenen kozmik yapıyı tespit edebildiklerini bildirildi. Bu haber sadece bir dönüm noktası niteliğinde olan bilimsel bir atılım değil, kozmik ağın varlığının doğrulanması ve galaksilerin nasıl oluştuğuna dair yeni bulguların elde edilmesi bakımından büyük önem taşıyor.

Kozmik Ağ

Galaksilerin oluşumuna dair genel olarak kabul görmüş hipoteze göre, Büyük Patlama (Big Bang), yeni oluşan evrendeki tabakaları ve filament şeklindeki yapıları dağılan hidrojen gazı bulutları ile doldurdu. Kozmik ağ, bu filamentlerin buluştuğu noktalarda hidrojenin yardımıyla yıldızları oluşturup galaksilerin ortaya çıkmasını sağladı. 

Bu özel hipotez, uzun süredir bilgisayar simülasyonları ile desteklenmişti, ancak Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kozmik ağ boyunca oluşan yeni galaksilerin doğrudan gözlemlenmesi bu konuda ihtiyaç duyulan somut kanıtları veriyor.

Tokyo Üniversitesi’nden Araştırmacı Hideki Umehata, “Bu çalışma, yerçekimi kuvveti altında filamentlerin üzerine düşen gazın, yıldızların patladığı galaksilerin ve süper kütleli kara deliklerin oluşumunu tetikleyerek, evrene bugün gördüğümüz yapıyı sağladığı ileri sürülen yapıyı kanıtlıyor” dedi.

Referans: H. Umehata, M. Fumagalli, I. Smail, Y. Matsuda, A. M. Swinbank, S. Cantalupo, C. Sykes, R. J. Ivison, C. C. Steidel, A. E. Shapley, J. Vernet, T. Yamada, Y. Tamura, M. Kubo, K. Nakanishi, M. Kajisawa, B. Hatsukade, K. Kohno, 2019, Gas Filaments Of The Cosmic Web Located Around Active Galaxies in A Protocluster, Science  04 Oct Vol. 366, Issue 6461, pp.  DOI: 10.1126/science.aaw594997-100