Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştayı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bazı vakıf üniversitelerinin yetersiz kaldığını ve toplumdaki intibalarının gittikçe kötülendiğini ve vakıf üniversitelerini töhmet altında bıraktığını dile getiren Saraç, bundan dolayı vakıf üniversite sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Bir de yükseköğretim sistemine özel üniversitenin getirilmesi lazım.” diyen Saraç, şöyle devam etti:

“Şahsi kanaatim, özel üniversite kavramını Türkiye’nin tartışmasıdır. Bu bir anayasa değişikliği gerektirir. Türkiye’nin artık özel üniversiteyi tartışması gerektiğini düşünüyoruz. Özel üniversiteden elde edilecek verginin de yüksek tahsilinde maddi açıdan zor durumda olan çocuklara harcanması gerekir. ‘Yükseköğretim özelleştiriliyor.’ söyleminden uzak kalmak için özel üniversiteden elde edilen bu gelirin bu çocuklara harcanması lazım. Biz yükseköğretimin özelleştirilmesinden yana değiliz. Eğitimde esas yolun kamusal eğitim olarak kalması lazım. Bu özel üniversitelerde 70’li yılların tecrübesinden hareket ederek güvence fonlarının oluşturularak mali bakımdan Maliye tarafından, akademik olarak da YÖK tarafından denetlenmesi gerekir.” açıklamasında bulundu.

Özel üniversitelerin kurulabilmesine yönelik yasal düzenleme konusunda siyasilerle görüşmelerinin olup olmadığının sorulması üzerine Saraç, “kendisinin hiçbir zaman hayallerden söz etmediğini” söyleyerek bu konuda siyasilerle görüştüğünü ima etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı