Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre diyet amaçlı kullanılan ürünler ile beslenmeye destek amaçlı alınan takviye vitaminlerin insan ömrünü uzatmadığı ortaya çıktı. Hatta bu ürünlerin gereğinden fazla kullanılmasının insan ömrünü kısalttığı tespit edildi.

Toplamda 6 yıl süresince 27 binden fazla gönüllü ile yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlandı.

Araştırmada diyet yapmaya ve dengeli beslenmeye yardımcı olan bazı vitamin ve desteklerin uzun bir hayat sürmeye yardımcı olabileceği belirtildi. Ancak bu vitamin ve desteklerin hap şeklinde değil, yiyecek ve içecekler yoluyla alınması gerektiğine dikkat çekildi.

20 yaş ve üzerindeki yetişkinlerden seçilen araştırmaya katılan gönüllü denekler, gün boyunca boyunca yedikleri ve içtikleri ürünleri iki kez bildirdi. Bunun yanında yapılan görüşmelerde deneklere son 1 ay içinde diyet amaçlı destek ürünler veya vitamin desteği alıp almadıkları soruldu.

Araştırma ekibindenTuft Üniversitesi öğretim üyesi Doktor Fang Fang Zhang, ABD’de yaşayan yetişkinlerin yarısından çoğunun vitamin ve mineral destekleri ile diyet ürünleri kullandığını belirtiyor. Zhang “Elde edilen veriler düzenli olarak bu vitamin ve destek ürünlerin kullanımının ölüm riskini azaltmadığını gösterdi. Ancak bu destek ürünleri kullanan insanların çoğu iyi eğitime sahip ve refah seviyesi iyi ailelerden geliyor. Sağlıklı besleniyor ve düzenli spor yapıyorlar. Tüm bu etkenlerin zaten ölüm oranını azalttığı biliniyor. Araştırma sonuçları, diyet ve beslenme desteği amaçlı takviye hap ve ürünleri kullananların ömrünü uzatmıyor. Ancak kesin sonuçlar için daha uzun araştırmalar yapmak gerekli.” diyor.

6 yıl süren araştırma boyunca deneklerden üç bin 613 kişi hayatını kaybetmiş. Bu kişilerden 945’i kalbe bağlı hastalıklar, 805’i ise kanser nedeniyle ölmüş.

2018 yılında Birmingham Üniversitesi tarafından yapılan benzer bir araştırmaya göre de vitamin ve mineral takviyesi amacıyla kullanılan hapların kalp sağlığı için herhangi bir koruma sağlamadığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Euronews