Isınmak, aydınlanmak, hareket etmek kısaca hangi amaçla olursa olsun enerji üretmek için fosil yakıtları kullanmak, atmosfere karbondioksit salınımına neden oluyor. Karbondioksit ise atmosferde sera etkisi oluşturarak Güneşten gelen enerjinin yer küremizde tutulmasına ve gezegenimizin olması gerektiğinden daha fazla ısınmasına yol açıp küresel ısınmaya neden oluyor.

Bazı araştırmacılar, karbondioksiti emen makinelere yatırım yaparak dünyanın iklim değişikliği ile mücadele edebileceğini öne sürüyorlar. Küresel ısınmayı durdurabilecek pratik bir çözüm yıllarca uzakta görünüyor, ancak Güney Kore ve Gürcistan’daki araştırmacılar atık sulardaki atmosferik karbonu yakalayan bir sistem geliştirdiklerini ve geliştirdikleri bu yöntem ile karbondioksitten elektrik ve hidrojen üretebildiklerini öne sürüyorlar.

Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün (UNIST) ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün araştırmacıları, atmosferden büyük miktarda  karbon emen okyanustan ilham aldıklarını söylüyorlar.

Su, otmosferden karbon emdikçe daha asidik hale geliyor. Araştırmacılar bu fenomeni, pillerle benzer şekilde elektrik üretmek için özel bir cihaz yaptılar. Sistem, ayrıca araştırmacıların yakıt olarak kullanabileceği hidrojen de üretiyor.

Yeni sistemin verimliliği henüz tam olarak belli değil ve şu anda tam verimle yalnızca 1000 saat kadar çalışabiliyor. Ancak yer kürenin geleceği konusundaki birçok kasvetli tahminden farklı olarak bu sistem ile dünyanın geleceğine ve temiz enerji üretmeye dair yeni bir umut oldu.

Kaynak: Phys