YÖK’ten yapılan açıklamada İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalıştay kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgelerindeki üniversitelerin ortak sorunları ele alındı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, “Seçilmiş Düzey 2. Bölge Üniversitelerinin Odak Sorun Belirleme Çalıştayı” düzenlendi.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinesinde Malatya İnönü Üniversitesinin ev sahipliğindeki, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Coğrafi alanlarını kapsayan “Düzey 2 Bölge üniversitelerinin Araştırma-Geliştirme, Eğitim-Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Bilinirlik ve Liderlik-Motivasyon” gibi sorunlarının görüşüldüğü çalıştay düzenlendi.

YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Necip Çamuşçu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgelerinden gelen 38 üniversitenin rektörü katıldı.

Düzenlenen çalıştaya, Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Atatürk, Artvin Çoruh, Avrasya, Bayburt, Bingöl,Bitlis, Erzincan Binali Yıldırım, Erzurum Teknik, Fırat, Giresun,Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, İnönü, Karadeniz Teknik, Kafkas,Munzur, Muş Alparslan, Ordu,Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon, Turgut Özal ve Van Yüzüncü Yıl üniversitelerinin rektörleri katıldı.

İki gün süren çalıştayda dört ayrı oturumda, “Liderlik-Motivasyon”, “Araştırma-Geliştirme”, “Eğitim-Öğretim” ve “Bilinirlik”, konuları görüşüldü.

Çalıştay kapsamında daha önce bölge üniversitelerinde görev yapmakta olan 10 bine yakın akademik personelin katılım sağladığı “Bölge Üniversitelerinin Odak Sorun Belirleme” anket sonuçları da değerlendirildi.

Bölge üniversitelerinin ortak sorunlarını belirlenmesinin ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesinin hedeflendiği çalıştayda yapılan fikir alışverişleri, değerlendirmeler ve çözüm önerilerinden oluşan çıktılar raporlaştırılarak Yükseköğretim Kuruluna sunulacak.